شایسته : کلینیک فیزیوتراپی غرب تهران با دستگاه های پیشرفته فیزیوتراپی

درمان یبوست با بیوفیدبک

درمان یبوست با بیوفیدبک

در زندگی نوین با حذف عادات صحیح غذایی و مشکلات رودوی مشکلات مزاجی فراروانی بوجود خواهد آمد .حدود۵۰ درصد افراد دچار یبوست مزمن یا اختلال عملکرد کف لگن (PFDیا dyssynergia) دارند. دراین اختلال هماهنگی بین شل یا ریلکسیشن کف لگن (مثلا پوبو رکتالیس) وحرکت دیواره شکم که مسئله ای ضروری برای برای دفع مدفوع طبیعی است وجود ندارد.

درمان یبوست مزمن با بیوفیدبک روده

متاسفانه اگاهی کافی درمورد یبوست مزمن بعلت اختلالات کف لگن وجود ندارد. درنتیجه، بسیاری از بیماران دچار یبوست مزمن که با دارو نمی توان انها را معالجه نمود، درمان مناسبی برای طبیعی شدن اجابت مزاج دریافت نمی کنند. بیوفیدبک برای درمان یبوست که تنها روش درمانی برای ۵۰ درصد موارد یبوست مزمن میباشد و اولین قدم درمانی در بسیاری از بیماران مبتلا به یبوست است. البته بیماران دسترسی ساده تری به این روش داشته باشند متاسفانه اکثر پزشکان چون با این روش در کشور آشنایی کافی ندارند یا از وجود مراکز فعال در این زمینه آگاه نمی باشند. مورد تجویز قرار نمیگیرد.

در مرکز فیزیوتراپی شایسته و در این روش ابتدا ارزیابی اولیه بیمار توسط فیزیوتراپیست، از نظر وضعیت سلامتی عمومی، وضعیت تغذیه وسبک زندگی و داروهای مصرفی ودیگر عواملی که عملکرد روده را تحت تاثیر قرار می دهند انجام می گیرد. سپس به بیمار توصیه های لازم صورت می پذیرد و در صورتی که بیمار از دسته ای باشد که به این درمان پاسخ می دهد از روش بیوفیدبک یبوست استفاده شود.

بسیاری از بیماران دچار یبوست دارای اختلال عملکرد عضلات واختلالات عملکردی روده میباشند (مانند یبوست ناشی از سندرم روده تحریک پذیر یا آی بی اسIBS ). این بیماران مدتها تحت درمانهایی مانند مصرف مسهل قرا گرفته که برای آنها فایده چندانی نداشته حتی باعث آسیب سیستم عصبی و تنظیم خود بخود روده نیز شده است، حتی دربسیاری موارد ، از اختلال عملکردی انتهای روده بزرگ وناحیه رکتوم ومقعد ، اطلاعی وجود نداشته است .این بیماران بخوبی به درمان یبوست با بیوفیدبک روده پاسخ داده و درمان می پذیرند. معمولا درمان یبوست با روش بیوفیدبک روده شامل بازتوانی عضلاتی است که در دفع مدفوع و تخلیه روده بزرگ دخالت دارند. این روشها به بیمار اموزش داده می شود وپس از مدت کوتاهی بیمار قادر میتواند دفع مدفوع خود رابحالت طبیعی برگرداند.

اکثر افرادی که با این روش تحت درمان قرارگرفته اند از آن راضی بوده اند. دراین روش از تمرینات پیشرفته روده و کف لگن استفاده شده بنابراین عارضه خاصی ندارد. در بسیاری از موارد اگر بیمار اختلال عملکردی شدید در کف لگن داشته باشد از تحریکات الکتریکی خاصی بطور همزمان در ناحیه انتهای روده استفاده شده که به روند درمان کمک خواهد کرد..

در بسیار از موارد علاوه بر یبوست علایم دیگری مثل احساس سیری زودرس، پری شکم و نفخ با بیوفیدبک روده بهبود خواهد یافت. در این روش درمانی بیمار در روند درمان نقش فعال و موثر دارد و برخلاف بسیاری از روشهای دیگر مثل دارو درمانی اثرات درمان پایدار است و با آموزشهای داده شده و ادامه تمرینات در منزل بیمار نیاز به مراجعه مجدد ندارد. طول درمان ممکن است از ۷ روز و در موارد مزمن و پیشرفته تا ۵ ماه طول بکشد.

یبوست مزمن با بیوفیدبک درمان میپذیرد

درمان بیوفیدبک یبوست شامل آموزش بیمار است که چگونه عضلات شکمی را با عضلات کف لگن بطور موفقیت امیزی هماهنگ شود تا تخلیه به رحتی صورت پذیرد.
معمولا هر جلسه ۴۰ تا۶۰ دقیقه طول می کشد.

در طول مراحل مختلف کارهای زیر برای فرد مبتلا صورت میپذیرد:

  1. استفاده از یک پروب رکتال یا سطحی که تنش عضلانی و تنشن ریلکس شدن عضله را بتوان ارزیابی کرد
  2. توضیح شفاهی به بیمار در مورد اینکه هنگام شل شدن کف لگن بیمار باید چه احساسی داشته و چگونه کف لگن باید ریلاکس شده یا شل شود. همزمان فیدبک تصویری به بیمار نشان داده شده تا یادگیری او تقویت پذیرد و متوجه بهبودی شل شدن و ریلکسیشن کف لگن بشود.
  3. یادگیری شناسائی کردن احساس درونی همراه با شل کردن یا ریلاکس کردن واینکه چگونه این حالت حفظ شود
  4. آموزش تاثیر منفی تنش کف لگن همراه با تنش عمومی بدن. یادگیری ریلکسیشن ممکن است با آموزش کمک گرفتن از تنفس دیافراگماتیک تاثیر بیشتری را نشان دهد
  5. متخصص فیزیوتراپیبه بیمار مهارتها و ورزشهایی یاد داده شده که در طولانی مدت در خانه از آنها بهره ببرد و حالت ریلکس یا شل شدن کف لگن را بتواند حفظ کند.
  6. به بیمار اموزشهایی درمورد عملکرد طبیعی روده بزرگ داده شده، بیمار میبایست با عادتهای نادرست رفتن به توالت آشنا بشود و یاد بگیرد رفتارش راتغییر بدهد
  7. استفاده از تحریکات الکتریکی برای بازآموزی حسی و حرکتی دستگاه گوارش در ابتدای شروع هر جلسه درمانی صورت میپذیرد.

 

Exit mobile version